GÜNCEL

GÜNCEL Haberleri

“SORUNLARIMIZIN ÇÖZÜMÜ İÇİN LAF DEĞİL İCRAAT İSTİYORUZ!”

12.05.2020 12:33:00

Türk Sağlık-Sen Kayseri Şube Başkanı Kamil Ünal, “Sağlık çalışanları olarak bizler, cephede kahramanca bir mücadele verip canlarımızı ortaya koyarken, sorunlara çözüm üretilmesi ve somut adımlar atılmasını bekliyoruz, laf değil icraat istiyoruz.” dedi.

 Ünal, 12-18 Mayıs Hemşireler Haftası için yaptığı yazılı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

 “Kahraman Sağlık Çalışanlarımız 14 Mart Tıp Bayramını, sağlık haftasını ve ebeler haftasını karşıladıkları gibi hemşireler haftasını da salgınla mücadele ile karşılıyorlar. Bu kapsamda öncelikli olarak tüm sağlık kurum ve kuruluşlarında görev yapan personelin taban maaşlarına iyileştirme yapılmalıdır.  Atamalarda ehliyet ve liyakat esas alınmalı, sadece Türkiye Cumhuriyeti Devletine sadakat aranmalıdır. Sağlık çalışanlarına şiddet uygulayanlara karşı hayata geçen düzenlemeler tavizsiz uygulanmalı, herhangi bir esnekliğe izin verilmemelidir. Sağlık çalışanlarına şiddet uygulayanlara karşı hayata geçen düzenlemeler tavizsiz uygulanmalı, herhangi bir esnekliğe izin verilmemelidir. Salgınla mücadeledeki fedakarlıkları ve virüse yakalanan sağlık çalışanlarının sayısı göz önüne alındığında makul bir yıpranma payının hayata geçmesi zorunluluktur. Mevcut yıpranma payı düzenlemesi çalışanlar lehine acilen revize edilmelidir. Salgınla mücadele sürecinde hayatını kaybeden sağlık çalışanları başta olmak üzere görev esnasında hayatını kaybeden tüm sağlık çalışanları yasal olarak şehit sayılmalıdır.”

 

Şube Başkanı Ünal, “Umut ediyoruz ki sağlık çalışanlarının sorunlarına ve taleplerine bakış açısı da değişir. Meseleler kulak arkası, sümen altı edilmez çalışanın aleyhine değil lehine olan düzenlemeler hayata geçer. Bu çağrımız karşılıksız kalmamalı, yöneticiler sağlık çalışanları için üzerlerine düşeni yapmalıdırlar.” dedi.