GÜNCEL

GÜNCEL Haberleri

Sağlık çalışanlarının eksikleri giderilmeli

26.03.2020 15:31:00

Türk Sağlık-Sen Kayseri Şube Başkanı Kamil Ünal, “ İktidardan, sağlık çalışanlarına dair daha kapsayıcı iyileştirmeler bekliyoruz. Eksikler var, giderilmeli” dedi.

Ünal, yaptığı yazılı açıklamada önemli sorunları olduğuna işaret ederek, şunları söyledi: "Ülkemiz ve dünyada Covid-19 salgını inşallah en kısa zamanda sona erer. Ama sağlık kurum ve kuruluşlarında çalışanlarının moral ve motivasyonun yüksek olması, hizmet üretirken çalışma hayatıyla ilgili kafasında başka sorunlar olmaması Türkiye’ye her zaman lazımdır. Bu nedenle sağlık çalışanlarının ekonomik haklarında makul ve kapsayıcı bir iyileştirme yapılmalıdır. Ek ödemelerin 3 ay  tavandan verilmesi olumlu olmakla birlikte süresi, sürekliliği ve kapsamı  konusunda yeniden değerlendirme yapılmaya muhtaçtır. Döner sermayede adaletsizlik giderilmeli, sürekli hale getirilmeli ve emekliliğe esas olmalıdır.Kayseri İl genelinde sağlık kurum ve kuruluşlarda görev yapan ve döner sermaye ek ödemesinden yararlanan yaklaşık 7.700 çalışan bulunmaktadır. Tahmini olarak, 7.700 çalışan arkadaşımızın yaklaşık 1.500 kişisi tavan döner sermaye ek ödemeden ya “sıfır lira” yani hiç para alamayacak ya da çok cüzi miktarda bir para alacak. Oysa ki sağlık hizmetleri ekip işidir.  Her arkadaşımızın emeği de çok değerlidir. Maruz kaldığı risk de ayrı önemlidir.  Sağlık Kurum ve kuruluşlarında sağlık, teknik, idari ve yardımcı hizmetlerde görevli olan ile sürekli işçi kadrosunda her çalışan da fedakârca görevinin başındadır. Ayrım yapılmamalıdır.Sağlık Kurum ve kuruluşlarında görev yapan tüm arkadaşlarımız herhangi bir ayrıma tabi tutulmadan bundan yararlanmalıdır.  Döner sermaye tavan ödemeleri en az sabit ödeme tutarı kadar olmalıdır.Bir başka önemli husus koruyucu ekipman ve malzeme eksikliği ile ilgilidir.  Sağlık Bakanlığı yöneticileri ile Genel Başkanımızın yaptığı görüşmelerde kendileri bu konuda bir eksiklik olmadığını ifade etmişlerdir. Fakat sahadan sağlık çalışanı arkadaşlarımızdan eksiklikle ilgili çokça şikayet gelmektedir.Bakanlık gönderdik, çalışan gelmedi diyorsa arada ulaştırmakla yükümlülerin ihmali var demektir. Bu sorun araştırılmalı, mesele acilen çözülmelidir.Sağlık Bakanlığı personel eksikliğinin giderilmesi konusunda 32 bin olarak açıklanan yeni istihdamın bugünkü ilanla birlikte sadece 18 Bininin sözleşmeli sağlık çalışanı olacağını görülmüştür.14 Bin kişi de sürekli işçi olarak alınacaktır. İş yükü ve personel eksikliği göz önünde bulundurulduğunda 18 Bin rakamı çok yetersizdir. En az 50 bin kişilik bir alım yapılması gereklidir.  Üniversite Hastaneleri için de 3 bin kişilik alım yapılacağı Genel Başkanımızın yaptığı görüşmelerde ifade edilmişti. Üniversite hastaneleri için bu alımla ilgili de acilen ilana çıkılmalı, sayısının daha da arttırılması için çalışma yapılmalıdır."

Türk Sağlık-Sen Kayseri Şube Başkanı Kamil Ünal, sağlıkçıların yalnızca bugün değil, her zaman toplum için var olduğunu sözlerine ekledi.