GÜNCEL

GÜNCEL Haberleri

“NEDEN SUSUYORSUNUZ?”

20.06.2020 14:37:00

Cumhuriyet Halk Partisi Kayseri İl Başkanı Ümit Özer, “Kayseri Büyükşehir Belediyesi’ndeki zimmet iddiaları şeffaf bir şekilde kamuoyu ile paylaşılmalı, sorumluları hesap vermelidir.” dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi Kayseri İl Başkanı Ümit Özer, “Kayseri Büyükşehir Belediyesi’ndeki zimmet iddiaları şeffaf bir şekilde kamuoyu ile paylaşılmalı, gerekirse Kayseri Cumhuriyet Başsavcılığı nezdinde girişimde bulunulmalı, varsa sorumluları hesap vermelidir.” dedi.

Özer, Kayseri Büyükşehir Belediyesi’ndeki zimmet iddiaları ile ilgili yaptığı yazılı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

  “Son günlerde yerel gazetelerde ve TV’lerde; Kayseri Büyükşehir Belediyesi’nde eski Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa ÇELİK döneminde, Sayıştay tarafından yapılan incelemede belediye meclis üyelerine ‘zimmet çıktığı’ iddiası gündeme getirilmiştir. Yapılan haberlerde Sayıştay tarafından yapılan incelemede 64 Milyon 533 Bin 933 Türk Lirası zimmet çıktığı, bu miktardan aralarında eski Başkan Mustafa Çelik, şu andaki Başkan Memduh Büyükkılıç’ın da bulunduğu 68 kişiye zimmet çıktığı, çıkan zimmetin Kayulaş’a aktarılan bedellerle ilgili olduğu belirtilmiştir. Yerel gazetelerde, TV’lerde ve Kayseri gündeminde bu şekilde yankı bulan konu ve iddialarla ilgili Kayseri Büyükşehir Belediyesi’nden, eski ve yeni başkanlardan ya da dönem meclis üyelerinden herhangi bir açıklama gelmemiştir. Halkımızın ve Kayseri kamuoyunun nezdinde ilgililerine soruyoruz. Sayıştay’ın yaptığı inceleme ile ilgili hazırlamış olduğu rapor neden kamuoyu ile paylaşılmamaktadır? Neden sessiz kalınmaktadır? Sayıştay’ın hazırlamış olduğu raporda zimmet olduğu belirtilen kalemler ve konular, dayanak kararlar nelerdir? Zimmet olduğu belirtilen bedel ne kadardır ve sorumluları kimlerdir? Konu ile ilgili Kayseri Büyükşehir Belediyesi’nin şu anda bir girişimi olmuş mudur? İlgililer tarafından bu sorular ve söz konusu iddialarla ilgili kamuoyunu tatmin edici açıklamalar yapılmalı, gerekirse “zimmet iddiaları” ile ilgili Kayseri Cumhuriyet Başsavcılığı nezdinde girişimde bulunulmalı, varsa sorumluları gerekli hesabı vermelidir.  Halkın hakkını, hukukunu koruyan ve bu durumun en yılmaz savunucusu olan Cumhuriyet Halk Partisi, konunun en yakından takipçisidir, olmaya da devam edecektir.”

İl Başkanı Özer, Eğer konu ile ilgili kamuoyunu tatmin edici bir açıklama gelmez ve şeffaf bir şekilde raporlar açıklanmaz ise Cumhuriyet Halk Partisi olarak konuyu yetkili makamlara taşımaya, ilgililerine hesap sormaya, konunun en şeffaf şekilde ortaya çıkması için tüm girişimlerde bulunmaya hazır olduklarını bildirdi.Anahtar Kelimeler: “NEDEN SUSUYORSUNUZ?”