KOSB HEYETİ, İŞ ADAMLARIMIZLA BİRLİKTE MOSKOVA MERKEZ CAMİİNİ ZİYARET ETTİ

26.11.2015 10:25:24

Kayseri Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Tahir Nursaçan ve beraberindeki iş adamları heyeti Moskova Merkez Camiini ziyaret etti.


Moskova´da restorasyon çalışmaları tamamlanan ve geçen ay içerisinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ve bir çok liderin katılımıyla ibadete açılmıştı.
1904 yılında yapılan, 20.yüzyılın başlarındaki Tatar mimari örneğini yansıtan camii, Sovyetler Birliği zamanında Moskova´da ibadete açılan tek camii olarak kaldı.
7 yılda restore edilen 111 yıllık Moskova Merkez Camii, eski durumuna göre 20 kat daha genişletilerek 10 bin kişinin ibadet edebileceği duruma getirildi.
Altı katlı olarak inşa edilen caminin üç katı ibadet , diğer katları da konferans salonu ve benzeri yerler için kullanılır durumda olup, yaşlı ve engelliler için de altı adet asansör bulunuyor.
Caminin iç tezyinatı, mihrap, minber, kürsü, halı ve avize gibi tefrişatı Diyanet İşleri Başkanlığı ve Türkiye Diyanet Vakfı´nın katkıları ile karşılandı.