GÜNCEL

GÜNCEL Haberleri

Karantinada olanlara kim bakacak?

27.04.2020 13:39:00

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Kayseri İl Başkanı Ümit Özer, “Karantina altına alınan mahallelerdeki halkın ihtiyaçlarını nasıl ve kim tarafından karşılanmaktadır?” dedi.

  Özer, Kayseri’de karantinaya alınan Akmescit mahallesiyle ilgili kaygılarını ve sorularını yaptığı yazılı açıklamada dile getirdi. Başkan, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Geçtiğimiz hafta Bünyan ilçemize bağlı Akmescit Mahallesi’nde  Koronavirüs belirtileri tespit edilen bir aileye mensup şahıslar hastaneye kaldırılmış, testleri pozitif çıkmıştı. Bunun üzerine İl Hıfzıssıhha Kurulu Kararı ile mahalle karantina altına alınmış ve giriş ve çıkışları kapatılmıştı. Umumi Hıfzıssıhha Kanunu’nun 83. Maddesi’ne göre; zorunlu karantina uygulanan bölgelerde yaşayan ve muhtaç olan şahısların tüm ihtiyaç ve masrafları “hükümetçe” karşılanmak zorundadır. Karantina kararının uygulanması sonrasında; ağırlığı çiftçi olan halkın ihtiyaçları birkaç gün karşılanmış, sonrasında mahalleye bir daha hiçbir yetkili ya da kurum uğramamış, mahalle adeta kaderine terk edilmiştir. Yöre halkının ağırlıkla çiftçilikle uğraşıyor olması, bölgede nakit süt alımı yapan şirketlere giriş izni verilmemesi, süt alımına izin verilen süt üreticileri birliğinin ödemelerini 40 günde bir yapıyor olması, yöre halkını daha da mağdur etmiştir. Testi pozitif çıkan kişilerin son durumları nedir? Karantina altına alınan mahalledeki halkın ihtiyaçları nasıl ve kim tarafından karşılanmaktadır?  Umumi Hıfzıssıhha Kanunu’na göre ihtiyaçlar karşılanmıyorsa sebebi nedir? Ağırlıkta geçim kaynağı süt olan yöre halkından,  nakit süt alımı yapan şirketlere neden giriş izni verilmemektedir? Süt alımına izin verilen birliğin peşin ödeme yapmaması halkın mağduriyetini daha da artırmaz mı?” dedi.

İl Başkanı Özer, Cumhuriyet Halk Partisi olarak üzerlerine düşen görevleri yapacaklarını mağdur kişi veya kuruluşlar için de en yakın zamanda gerekli girişimlerde bulunacaklarını bildirdi.Anahtar Kelimeler: Karantinada olanlara bakacak?