İŞSİZ GENÇLERE İŞ KAPILARI AÇILACAK

15.08.2014 11:40:13

Kayseri Ticaret Odası tarafından organize edilen ve UMEM Beceri'10 projesi kapsamında düzenlenen kurs programında başarılı olan kursiyerler, KTO üyesi Sigorta Acentesi işverenler ile buluştu.

Toplantıya;  Kayseri Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Hiçyılmaz, Başkan Yardımcısı Celal Hasnalçacı, Sigorta Acenteleri ve Aracıları 37. Meslek Komitesi üyeleri ile 14 kursiyer katıldı.

 

Toplantıda bir konuşma yapan KTO Başkanı Mahmut Hiçyılmaz, “Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı ve TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi işbirliğiyle hayata geçirilen UMEM Beceri’10 projesi  gençleri meslek ve iş sahibi yapmaktadır. Mesleksiz ve işsiz gençlere meslek ve iş imkânı sunan, diğer taraftan kalifiye iş gücüne ihtiyaç duyan işletmelere eleman sağlayan UMEM Beceri’10 Projesi, Odamız bünyesinde meslek komitelerimiz aracılığı ile de tüm hızı ile devam etmektedir” dedi.

 

Yaklaşık 3 ay önce başlayan kurs takvimi kapsamında ilk kurs programına 16 kursiyerin katıldığını belirten Hiçyılmaz, “Meslek komitemizden gelen talep üzerine açılan 2. kursumuza  devam eden 15 kişilik bir diğer grup kursiyerlerimizde kısa süre içeresinde başarılı olacaklar ve sektör içerisindeki yerlerini alacaklardır. Projemiz gençlere meslek ve iş kazandırmasının yanı sıra işveren ve projeden yararlanan gençlere önemli avantajlar sağlamaktadır. Kurslarda başarılı olan kursiyerleri istihdam eden firmalar önemli teşviklerden faydalanmaktadırlar. 18 - 29 yaş arası erkekler ve yaşa bakılmaksızın kadınları istihdam eden firmalar için 4,5 yıl, 30 yaş üzerindeki erkekleri istihdam eden firmalar için 3,5 yıla varan süreyle “Sigorta Primi İşveren Payı” ödemeleri kamu kaynaklarından karşılanmaktadır” diye konuştu.

 

Başkan Hiçyılmaz konuşmasının sonunda, UMEM Beceri’10 kurslarına katılan kursiyerler meslek edinirken, teorik ve işbaşı eğitimi süresince günlük 25 TL harçlık aldıklarını ve ayrıca kursiyerlere kurs süresince “Genel Sağlık Sigortası” yapıldığını da vurguladı. Toplantı daha sonra, sigortacılık alanında faaliyet gösteren işyeri sahipleri ile kursiyerlerin tanışması ile devam etti.