GÜNCEL

GÜNCEL Haberleri

ERÜ’de Hayvanlar Üzerinde Covid-19 Aşısı Denemelerine Başlandı

20.05.2020 14:17:00

Erciyes Üniversitesi Aşı Araştırma ve Geliştirme Merkezi, Sağlık Bakanlığı'na bağlı Türkiye Sağlık Enstitüleri Başkanlığı ile ortak yürütülen projede Cavid-19 aşısını hayvanlar üzerinde denemeye başladıklarını bildirdi.

Erciyes Üniversitesi (ERÜ) Aşı Araştırma ve Geliştirme Merkezi (ERAGEM)  araştırmacıları Sağlık Bakanlığı’na bağlı Türkiye Sağlık Enstitüleri Başkanlığı (TÜSEB) ve Erciyes Üniversitesi tarafından desteklenen projeler kapsamında Covid-19’a karşı hücre kültür temelli inaktif aşı ve rekombinant aşı olmak üzere iki farklı teknoloji ile aşı geliştirilmesi çalışmaları devam etmektedir.

 Erciyes Üniversitesinden yapılan açıklamaya göre, Covid-19’a karşı geliştirilen hücre kültür temelli inaktif aşı adayının deney hayvanları denemelerine 15 Mayıs 2020 tarihi itibariyle başlandığı ve devam eden süreçte aşılanan hayvanlarda aşı adayının etkinliğinin test edileceği ifade edilmiştir.

 Yapılan açıklamalarda, projeler kapsamında Covid-19’a karşı rekombinant aşı adayları da geliştirildiği ve bu aşı adaylarının deney hayvanlarına verilmesi çalışmalarına ise Haziran ayı içerisinde başlanmasının öngörüldüğü belirtilmiştir. Covid-19’a karşı geliştirilen inaktif ve rekombinant aşı adaylarının deney hayvanları üzerindeki denemelerinin Ağustos ayı içerisinde tamamlanmasının hedeflendiği bildirilmiştir.