BİR TAŞLA 3 KUŞ FEHMİ KUŞ
Kayseri futbolu denilince ilk akla gelen isimle, Fehmi Kuş ile konuştuk.
Tarih: 26.1.2015 15:06:46/ 1584okunma / 0yorum

Kayseri futbolu denilince ilk akla gelen isimle, Fehmi Kuş ile konuştuk. Kayseri futbolunun dününü, bugününü ve yarını anlatan Fehmi Kuş, özel hayatına da değindi. Aynı anda hem futbol oynayan hem antrenörlük yapan hem de üniversite okuyan Fehmi Kuş 10 parmakta 10 marifet sergilemiş… İşte, Kayseri futbolunun duayen ismi Fehmi Kuş!

 

Fehmi Kuş kimdir?

Kayseri doğumluyum. İlkokula da Kayseri’de başladım. Etiler İlkokulu’nda başladım. Daha sonra Nazmi Toker Ortaokulu’na gittim. Daha sonra Kayseri Lisesi’nde okudum. Sonra da Ankara Üniversitesi Dil Tarih Coğrafya Fakültesi’nin Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’nü bitirdim. Bütün bu okul hayatımla birlikte futbol hayatımı da sürdürdüm. Futbol hayatımda ilkokuldan beri hep takım kaptanı veya antrenördüm. İlkokulda hem sınıf başkanıydım hem sınıf takımının antrenörüydüm.

 

Futbola nasıl başladınız?

 

Doğuştan olan bir şeydi. İlkokula başlamadan önce mahallemizin hemen yakınında Mehmet Ali Pekman diye bir saha vardı. Hep oradaydım. Hep top oynardım. Futbola yöneldim. Futbolda da en başından beri bir liderlik vardı. Hem sınıf başkanıydım hem de futbol takımının antrenör futbolcusuydum. Hayatım hep böyle geçti. Ben resmi olarak Erciyes Sanayispor’da futbol oynamaya başladım. 1965-66 sezonunda. Ondan önce 1964’de de Kayseri gençlikte gayri resmi olarak oynamıştım. 1965-66’da Sanayispor’da oynarken aynı zamanda mahallemizin takımı olan Şimşekspor’u da çalıştırıyordum.

 

Çok yorucu olmuyor muydu sizin için?

 

Gerçekten çok yorucuydu. Ben tabii bu yorucu olma ifadesini anlatmak için şunu söylüyorum; ben bir sezonda, kategorileri ayrı olan 7 takımı birden çalıştırıyordum. 7 takımın 5’i kendi grubundan şampiyon oldu. Birinci oldu. Diğer 2 tanesi de aynı kategorilerde olmaları nedeniyle birinci olamadı. Mesela şöyle bir anımı anlatıyım. Kayserispor Amatör Takımı’nı çalıştırıyorum. Aynı zamanda da Erkiletspor’u çalıştırıyorum. İkisi de şampiyonluğa oynuyor. İkisinden biri şampiyon olacak. Erkiletspor’un başkanlığını o zaman Ahmet Özdemir yapıyordu. Akşam Erkiletspor’u kampa aldık. Bir otelde onlarla beraberdim. Ertesi gün de Kayserispor’un Amatör Takımı’nın başında çıktım. İki taraf da benim takımım. Tabii buradaki ilgi çekici nokta şu; Kayserispor gibi bir kulüp benim tarafsız olabileceğime güveniyor. Erkiletspor da benim tarafsız olacağıma güveniyor. İkisi de beni destekliyor. Bende gerçekten tarafsız olarak hareket ediyorum ama bu çok enteresan bir olaydır. Bilmiyorum böyle bir olay yaşamış başka antrenör var mıdır?

 

İki rakip takım sahada ama tek antrenör var. Sahada taktik verirken onu neye göre verdiniz?

 

Şimdi onu baştan anlaşmalı olduğum için Kayserispor Amatör Takımı’nın başında çıktım. Erkiletspor’u da ben hazırladım. Akşam Ahmet Özdemir ile birlikte oturduk Erkiletspor’un kadrosunu yaptık. Ertesi gün de Kayserispor Amatör Takımı’nın kadrosunu yaptım. Bu şekilde iki takımı çıkardım. Ama o sene Kayserispor Amatör Takımı şampiyon oldu.

Şampiyonluğa sevinebildiniz mi? Sonuçta iki takım da sizin…

 

Haliyle benim sevincim biraz ölçülü oluyor. Davranışlarımın da biraz ölçülü olması gerekiyor. O nedenle aşırı bir sevinç gösterme söz konusu olmuyor. Ama ertesi yıl Erkiletspor şampiyon oldu. Yine Erkiletspor’la çalışmaya devam etmiştim.

 

İnanılmaz yoğun geçen bir hayatınız olmuş…

 

Şöyle bir anımı daha anlatıyım; Emniyetspor’un takımını çalıştırıyorum. 2. Amatör kümede. 1. Amatör kümede de Erkiletspor’u çalıştırıyorum. Aynı zamanda genç takımlarda da Argıncıkspor’un genç takımını çalıştırıyordum. Aynı senede aynı sezon içinde bu 3 takımı birden çalıştırırken hepsi şampiyon oldu. Çarşamba, perşembe, cuma günleri Erkiletspor’la grup maçlarına gittim. Kayseri birincisi oldu. Cumartesi günü Emniyetspor’un burada maçı vardı. Ona geldim burada oynadım. Pazar günü de Argıncıkspor genç takımının da Ankara’da grup maçları var. Çarşamba Perşembe Nevşehirde oynanıyordu Erkiletspor’un maçları oradaydım. Cumartesi günü Kayseri’ye geldim Emniyetspor’un başında çıktım. Oradan sonra arabaya bindim bir gün önceden Argıncıkspor’un genç takımı gitmişti Ankara’ya grup maçlarına. Bende onlara gittim akşam da. Bu şekilde 3 takımı da grup maçlarında, birinci lig maçlarında yönlendirmiş oldum. Bunlara şuradan geldik yorucu olmuyor muydu diye sordunuz. Görüyorsunuz bu kadar yoğun bir çalışma içerisindeydik.

 

Futbol, antrenörlük ve okul da vardı o dönemde?

 

Tabi bu arada da Fevzi Çakmak Lisesi’nde öğretmenlik yapıyordum. Kendime hiç zaman ayıramıyordum. Hatta bununla ilgili şöyle enteresan bir anım var. O zamanlar Esenyurt Mahallesinde oturuyorduk. Sabah evden çıkıyorum gece geç geliyorum. Ben evleneceğim zaman komşular “Ya bunların böyle bir çocukları var mıydı?”demişler. Yani beni hiç tanımıyorlar, hiç görmemişler. Yine ben askere gittiğimde bu çalışmalar nedeniyle öylesine yorgundum ki, normal diz çökme, oturma hareketini yapamıyordum. Arkada oturan asker arkadaşlar aralarında konuşuyorlar, fısıldadıklarını duydum. “Bak şu antrenörmüş birde. Daha diz çöküp oturamıyor” dediler. Yani böylesine yoğun çalışıyordum. Ama çalışmalarımın karşılığını da çok gördüm. Ben askerdeyken askerliğimin bitmesine 1 ay kala Kayserispor yöneticileri geldiler. Ankara’da yapıyordum askerliğimi. Dediler ki 5 yıllık anlaşma yapalım seninle. Profesyonel takımda hem de altyapıda çalışıyordum. Profesyonel takımda da yardımcılık yapıyordum askere gittiğimde. Ben de dedim ki 5 yıl çok olur. 3 yıl olarak bir çalışalım. Çünkü benim öğretmenliğim de söz konusuydu. Eğer başarılı olamazsam öğretmenliğe geri dönerim diye 3 yıllık bir anlaşma yaptık. 1980’de askerliğimi bitirdim geldim. O zaman Tekin Yolaç’la beraber Kayserispor’da göreve başladım. Yardımcı antrenör olarak. Ondan sonra Tekin Yolaç ayrıldı ben devam ettim. Bu şekilde çeşitli zamanlarda 4 yıl Kayserispor’un profesyonel takımını çalıştırdım.

  O zamanlar yaşınız çok gençti…

Ben Kayserispor’u çalıştırdığımda 31 yaşındaydım. Takımda 33, 34, 35 yaşlarında futbolcular vardı. Yani benden çok daha büyükler. Ama tabi o konuda yönetim bana güvendi. Yönetim de haliyle beni çok iyi tanıyor. O dönemler yönetimde Osman Erköse, Veyis Molu, Mustafa Elmaağaçlı vardı. O dönemde gerçekten çok saygın büyük yöneticiler vardı.

  Dil, Tarih, Coğrafya okudunuz. Neden spora yönelmediniz de üniversitede farklı bir bölüm okudunuz?

O zaman şimdiki gibi spor akademileri yoktu. Beden Eğitimi bölümü olarak da o zamanki müracaat şekilleri şimdiki gibi değildi. O nedenle Edebiyat Fakültesine gittim. Aslında şöyle söyleyeyim. Ben edebiyatı çok seviyorum. Benim fakülteye başladığımda hikâye dalında birinciliklerim vardı. Dergilerde şiirlerim yayınlanıyordu. Şimdi pek fırsat bulamadığımdan yazamıyorum. Fakülte Edebiyat Fakültesi olduğu için her sene yarışmalar olurdu. Hikaye dalında birinci olurdum. Yani edebiyata da ilgim çoktu. Futbolla ikisine bir arada çalışıyordum. Zaten öğretmenliğe başladıktan sonra da ikisini bir arada yürüttüm. Hatta askerliği bitirene kadar. Sonra askerliği bitirip Kayserispor’u çalıştırmaya başladım.  1980 1984 arasında Kayserispor’u çalıştırdım. 1985-86’da Kırşehirspor’u çalıştırdım. 1987’de Aksarayspor’u çalıştırdım. Bu arada 1982’de de Elazığspor’u kısa bir dönem çalıştırmıştım.

 

Tekrar Kayseri’ye döndünüz…

 

 1987’den sonra tekrar Kayseri’ye döndüm. Altyapıda büyük çalışmalar yapmıştık. Ben profesyonel takım çalıştırırken Altyapıyla da sürekli ilgileniyordum.  Hem daha önce hem o zamanlarda. Bu 12 yıllık süre zarfında 46 futbolcu profesyonel oldu altyapıdan. 46 sporcu isimleriyle hafızamda. Birçoğuyla hala görüşüyorum. Bu şekilde çok verimli bir altyapı çalışmamız vardı. Bu çok çok önemli. Hatta Kayserispor’u çalıştırırken birçok Kayserili oynattım. İlk başlarda Kayserispor’u çalıştırırken hiç unutmuyorum Adana Demirspor o zamanlar birinci ligde. Onlarla kupa maçı oynuyoruz. O dönem Cokun Özarı çalıştırıyor. Çok deneyimli milli takımların antrenörü. Ben ilk defa Kayserili 7 kişi oynattım. İlk 11’in 7’si Kayseriliydi. Altyapıdan gelme çocuklar. Hatta o zaman yöneticilerden de tepki gördüm. Kötü netice alırız diye biraz endişelendiler. Halbuki biz o Kayserili çocuklarla Adana Demirspor’u burada 1-0 yendik. Adana’da 0-0 kaldık ve tur atladık.

Röportaj: Dilek Bolat – Memduh Borazan
Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Okullar arası müsabakalarda ilk başarı Kros´tan geldi
Okullar arası müsabakalarda ilk başarı Kros´tan geldi
Kayseri´nin Okullar Arası müsabakalarda ilk başarısı Antalya´da düzenlenen Okullar Arası Kros Türkiye Birinciliği müsabakalarından geldi.
 Melikgazi BESK destek bekliyor
Melikgazi BESK destek bekliyor
Türkiye Ampute 1. Futbol Ligi´nde mücadele eden Kayseri temsilcisi Melikgazi Belediyespor Kulüp Başkanı Faruk Şahin, destek istedi. Rakiplerinin büyük bütçeler ile ligde yer aldığına dikkat çeken Şahin, ´´Biz ise zorluklar içerisinde zirve yarışı vermeye çalışıyoruz´´ dedi.
 Erciyesspor yeniden liglere dönecek
Erciyesspor yeniden liglere dönecek
Sezon başında futbol dünyasından çekilen Kayseri Erciyesspor, yeniden liglere dönmeye hazırlanıyor. Başkan Yaşar Çalışır, camiaya müjdeli haber verdi. 1932 yılında kurulan ve uzun yıllar profesyonel liglerde boy gösteren, Türkiye´yi UEFA Avrupa Ligi´nde temsil eden, yönetimsel ve sportif başarısızlıklardan ötürü peşpeşe küme düşerek amatör lige kadar gerileyen ve sezon başında da futbol arenasından çekildiği duyurulan Kayseri Erciyesspor için sevindirici haber geldi.
KAYSERİSPOR´UN İSMİ İSTİKBAL MOBİLYA KAYSERİSPOR OLDU
KAYSERİSPOR´UN İSMİ İSTİKBAL MOBİLYA KAYSERİSPOR OLDU
Kayserispor ile Boydak Holding arasında yapılan sponsorluk anlaşmasında Sarı-Kırmızılı takımın yeni ismi İstikbal Mobilya Kayserispor oldu.
Potanın yıldızları belli oldu
Potanın yıldızları belli oldu
Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü tarafından düzenlenen 2018-2019 sezonu Okullar Arası Yıldız Erkekler Basketbol İl Birinciliği tamamlandı.
Develi Belediyesor evinde kazandı
Develi Belediyesor evinde kazandı
Voleybol Erkekler 2. Lig 3. Grupta mücadele eden Develi Belediyesporevinde karşılaştığı Gümüşhane Şiran Akademi Spor´u 3-2´lik set skoruyla yendi.
Yıldız-Genç Masa Tenisi Yerel Lig Müsabakaları tamamlandı
Yıldız-Genç Masa Tenisi Yerel Lig Müsabakaları tamamlandı
Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü Masa Tenisi İl Temsilciliği tarafından düzenlenen Yıldız-Genç Masa Tenisi Yerel Lig Müsabakaları tamamlandı.
2019 CEV Kar Voleybolu Avrupa Turu Erciyes Etabı tamamlandı
2019 CEV Kar Voleybolu Avrupa Turu Erciyes Etabı tamamlandı
2019 CEV Kar Voleybolu Avrupa Turu Erciyes etabı, dün her iki kategoride oynanan yarı final, bronz madalya ve final karşılaşmalarıyla tamamlandı.
Halis Özkahya yönetecek
Halis Özkahya yönetecek
Ziraat Türkiye Kupası Son 16 Turu´nda yarın oynanacak olan Kayserispor ile Akhisarspor maçını Halis Özkahya düdük çalacak.
Bilardo İl Birinciliği tamamlandı
Bilardo İl Birinciliği tamamlandı
Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü Bilardo İl Temsilciliği tarafından düzenlenen 2019 Sezonu Bilardo İl Birinciliği tamamlandı.
Melikgazi Belediyespor deplasmandan galibiyetle döndü
Melikgazi Belediyespor deplasmandan galibiyetle döndü
Türkiye Erkekler Voleybol 2.Lig 3.Grupta mücadele eden Melikgazi Belediyesi ligin 11.haftasında deplasmanda oynadığı maçta Samsun Bafra Belediyespor´u 3-0 mağlup ederek liderliğini sürdürdü.
Sultanlar hata yapmadı
Sultanlar hata yapmadı
Türkiye Bayanlar Voleybol 2.Lig 5.Grupta adım adım şampiyonluğa ilerleyen Kayseri OSB Teknik Koleji Atletikspor sahasında oynadığı maçta Pema Kolejini set vermeden 3-0 mağlup ederek zirve takibini sürdürdü.
Bellona Kayseri Basketbol Mersin´de
Bellona Kayseri Basketbol Mersin´de
Kadınlar Basketbol Süper Liginde mücadele eden Bellona Kayseri Basketbol ligin 14.haftasında yarın deplasmanda Çukurova Basketbol ile karşı karşıya gelecek.
Kayseri´de tüm amatör maçlar ertelendi
Kayseri´de tüm amatör maçlar ertelendi
Kayseri´de 12-13 Ocak tarihlerinde oynanması gereken amatör müsabakalar ileri bir tarihe ertelendi.
Telif

Tüm Hakları Saklıdır. 
Bu sitede yayınlanan tüm haber ve materyellerin hakları firmamıza aittir izinsiz kopyalanması yada yayınlanması yasaktır.

GÜNCEL
SİYASET
EĞİTİM
BELEDİYE
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
GÜNCEL
SİYASET
SPOR
BELEDİYE
SAĞLIK
YAŞAM
208198-KAYSERİ HALK SAĞLIĞI MÜDÜRLÜĞÜ19-12-15
208198-KAYSERİ HALK SAĞLIĞI MÜDÜRLÜĞÜ19-12-15
208198-KAYSERİ HALK SAĞLIĞI MÜDÜRLÜĞÜ19-12-15
205999-ORGANİZE SANAYİ BÖLGESİ-18.12.2015
205999-ORGANİZE SANAYİ BÖLGESİ-18.12.2015
205999-ORGANİZE SANAYİ BÖLGESİ-18.12.2015
206919-1. İCRA DAİRESİ -18.12.2015
206919-1. İCRA DAİRESİ -18.12.2015
206919
206185-T.C KAYSERİ 6. ASLİYE HUKUK MAHKEMESİNDEN-18.12.2015
206185-T.C KAYSERİ 6. ASLİYE HUKUK MAHKEMESİNDEN-18.12.2015
206185-T.C KAYSERİ 6. ASLİYE HUKUK MAHKEMESİNDEN-18.12.2015
202154-KAYSERİ VE CİVARI ELEKTRİK T.A.Ş.-11.12.2015
202154-KAYSERİ VE CİVARI ELEKTRİK T.A.Ş.-11.12.2015
202154-KAYSERİ VE CİVARI ELEKTRİK T.A.Ş.-11.12.2015
202193 -ASLİYE HUKUK MAHKEMESİ10.12.2015
202193 -ASLİYE HUKUK MAHKEMESİ10.12.2015
202193 -ASLİYE HUKUK MAHKEMESİ10.12.2015
190380-KAYSERİ BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANLIĞINDAN-07.12.2015
190380-KAYSERİ BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANLIĞINDAN-07.12.2015
190380-KAYSERİ BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANLIĞINDAN-07.12.2015
190380-KAYSERİ BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANLIĞINDAN-04.12.2015
190380-KAYSERİ BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANLIĞINDAN-04.12.2015
190380-KAYSERİ BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANLIĞINDAN-04.12.2015
195530-KAYSO-01.12.2015
195530-KAYSO-01.12.2015
195530-KAYSO-01.12.2015
188892-MELİKGAZİ BELEDİYESİ-27.11.2015
188892-MELİKGAZİ BELEDİYESİ-27.11.2015
188892-MELİKGAZİ BELEDİYESİ-27.11.2015
188892-MELİKGAZİ BELEDİYESİ-23.11.2015
188892-MELİKGAZİ BELEDİYESİ-23.11.2015
188892-MELİKGAZİ BELEDİYESİ-23.11.2015
188892-MELİKGAZİ BELEDİYESİ-23.11.2015
188892-MELİKGAZİ BELEDİYESİ-23.11.2015
188892-MELİKGAZİ BELEDİYESİ-23.11.2015
179180-GELİR İDARESİ BAŞKANLIĞI-15.11.15
179180-GELİR İDARESİ BAŞKANLIĞI-15.11.15
179180-GELİR İDARESİ BAŞKANLIĞI-15.11.15
177142-KAYSERİ 6. ASLİYE HUKUK MAHKEMESİ´NDEN -11,11,2015
177142-KAYSERİ 6. ASLİYE HUKUK MAHKEMESİ´NDEN -11,11,2015
177142-KAYSERİ 6. ASLİYE HUKUK MAHKEMESİ´NDEN -11,11,2015
177219-KAYSERİ 6. ASLİYE HUKUK MAHKEMESİ´NDEN -11,11,2015
177219-KAYSERİ 6. ASLİYE HUKUK MAHKEMESİ´NDEN -11,11,2015
177219-KAYSERİ 6. ASLİYE HUKUK MAHKEMESİ´NDEN -11,11,2015
177234-KAYSERİ 6. ASLİYE HUKUK MAHKEMESİ´NDEN -11,11,2015
177234-KAYSERİ 6. ASLİYE HUKUK MAHKEMESİ´NDEN -11,11,2015
177234-KAYSERİ 6. ASLİYE HUKUK MAHKEMESİ´NDEN -11,11,2015
178375-1. ASLİYE HUKUK MAHKEMESİ-11,11,2015
178375-1. ASLİYE HUKUK MAHKEMESİ-11,11,2015
178375-1. ASLİYE HUKUK MAHKEMESİ-11,11,2015
177792-TÜRKİYE ELEKTRİK İLETİM A.Ş-11.11.2015
177792-TÜRKİYE ELEKTRİK İLETİM A.Ş-11.11.2015
177792-TÜRKİYE ELEKTRİK İLETİM A.Ş-11.11.2015
175741-KAYSERİ ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK İL MÜDÜRLÜĞÜ-09.11.2015
175741-KAYSERİ ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK İL MÜDÜRLÜĞÜ-09.11.2015
175741-KAYSERİ ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK İL MÜDÜRLÜĞÜ-09.11.2015
172759-İL EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ HİZMET BİNALARI ONARIMI-05-11-2015
172759-İL EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ HİZMET BİNALARI ONARIMI-05-11-2015
172759-İL EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ HİZMET BİNALARI ONARIMI-05-11-2015
DOLAR
5.4037
EURO
6.1605
Kayserİ için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:05 07:47 12:51 15:18 17:36 19:06
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Hakkın dile getirilmesi gereken yerde susan, dilsiz şeytandır.

Hz. Muhammed
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
İLETİŞİM
TEL: (0352) 221 21 61 - 222 54 06
FAKS: (0352) 221 26 56
Sahabiye Mahallesi Yıldırım Cad. Ulak Sk. Erdoğan Apt. Kat: 2 No: 4
www.buyukkayseri.com   e-mail: buyukkayseri@gmail.com
Son Yorumlananlar