BİR TAŞLA 3 KUŞ FEHMİ KUŞ
Kayseri futbolu denilince ilk akla gelen isimle, Fehmi Kuş ile konuştuk.
Tarih: 26.1.2015 15:06:46/ 1684okunma / 0yorum

Kayseri futbolu denilince ilk akla gelen isimle, Fehmi Kuş ile konuştuk. Kayseri futbolunun dününü, bugününü ve yarını anlatan Fehmi Kuş, özel hayatına da değindi. Aynı anda hem futbol oynayan hem antrenörlük yapan hem de üniversite okuyan Fehmi Kuş 10 parmakta 10 marifet sergilemiş… İşte, Kayseri futbolunun duayen ismi Fehmi Kuş!

 

Fehmi Kuş kimdir?

Kayseri doğumluyum. İlkokula da Kayseri’de başladım. Etiler İlkokulu’nda başladım. Daha sonra Nazmi Toker Ortaokulu’na gittim. Daha sonra Kayseri Lisesi’nde okudum. Sonra da Ankara Üniversitesi Dil Tarih Coğrafya Fakültesi’nin Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’nü bitirdim. Bütün bu okul hayatımla birlikte futbol hayatımı da sürdürdüm. Futbol hayatımda ilkokuldan beri hep takım kaptanı veya antrenördüm. İlkokulda hem sınıf başkanıydım hem sınıf takımının antrenörüydüm.

 

Futbola nasıl başladınız?

 

Doğuştan olan bir şeydi. İlkokula başlamadan önce mahallemizin hemen yakınında Mehmet Ali Pekman diye bir saha vardı. Hep oradaydım. Hep top oynardım. Futbola yöneldim. Futbolda da en başından beri bir liderlik vardı. Hem sınıf başkanıydım hem de futbol takımının antrenör futbolcusuydum. Hayatım hep böyle geçti. Ben resmi olarak Erciyes Sanayispor’da futbol oynamaya başladım. 1965-66 sezonunda. Ondan önce 1964’de de Kayseri gençlikte gayri resmi olarak oynamıştım. 1965-66’da Sanayispor’da oynarken aynı zamanda mahallemizin takımı olan Şimşekspor’u da çalıştırıyordum.

 

Çok yorucu olmuyor muydu sizin için?

 

Gerçekten çok yorucuydu. Ben tabii bu yorucu olma ifadesini anlatmak için şunu söylüyorum; ben bir sezonda, kategorileri ayrı olan 7 takımı birden çalıştırıyordum. 7 takımın 5’i kendi grubundan şampiyon oldu. Birinci oldu. Diğer 2 tanesi de aynı kategorilerde olmaları nedeniyle birinci olamadı. Mesela şöyle bir anımı anlatıyım. Kayserispor Amatör Takımı’nı çalıştırıyorum. Aynı zamanda da Erkiletspor’u çalıştırıyorum. İkisi de şampiyonluğa oynuyor. İkisinden biri şampiyon olacak. Erkiletspor’un başkanlığını o zaman Ahmet Özdemir yapıyordu. Akşam Erkiletspor’u kampa aldık. Bir otelde onlarla beraberdim. Ertesi gün de Kayserispor’un Amatör Takımı’nın başında çıktım. İki taraf da benim takımım. Tabii buradaki ilgi çekici nokta şu; Kayserispor gibi bir kulüp benim tarafsız olabileceğime güveniyor. Erkiletspor da benim tarafsız olacağıma güveniyor. İkisi de beni destekliyor. Bende gerçekten tarafsız olarak hareket ediyorum ama bu çok enteresan bir olaydır. Bilmiyorum böyle bir olay yaşamış başka antrenör var mıdır?

 

İki rakip takım sahada ama tek antrenör var. Sahada taktik verirken onu neye göre verdiniz?

 

Şimdi onu baştan anlaşmalı olduğum için Kayserispor Amatör Takımı’nın başında çıktım. Erkiletspor’u da ben hazırladım. Akşam Ahmet Özdemir ile birlikte oturduk Erkiletspor’un kadrosunu yaptık. Ertesi gün de Kayserispor Amatör Takımı’nın kadrosunu yaptım. Bu şekilde iki takımı çıkardım. Ama o sene Kayserispor Amatör Takımı şampiyon oldu.

Şampiyonluğa sevinebildiniz mi? Sonuçta iki takım da sizin…

 

Haliyle benim sevincim biraz ölçülü oluyor. Davranışlarımın da biraz ölçülü olması gerekiyor. O nedenle aşırı bir sevinç gösterme söz konusu olmuyor. Ama ertesi yıl Erkiletspor şampiyon oldu. Yine Erkiletspor’la çalışmaya devam etmiştim.

 

İnanılmaz yoğun geçen bir hayatınız olmuş…

 

Şöyle bir anımı daha anlatıyım; Emniyetspor’un takımını çalıştırıyorum. 2. Amatör kümede. 1. Amatör kümede de Erkiletspor’u çalıştırıyorum. Aynı zamanda genç takımlarda da Argıncıkspor’un genç takımını çalıştırıyordum. Aynı senede aynı sezon içinde bu 3 takımı birden çalıştırırken hepsi şampiyon oldu. Çarşamba, perşembe, cuma günleri Erkiletspor’la grup maçlarına gittim. Kayseri birincisi oldu. Cumartesi günü Emniyetspor’un burada maçı vardı. Ona geldim burada oynadım. Pazar günü de Argıncıkspor genç takımının da Ankara’da grup maçları var. Çarşamba Perşembe Nevşehirde oynanıyordu Erkiletspor’un maçları oradaydım. Cumartesi günü Kayseri’ye geldim Emniyetspor’un başında çıktım. Oradan sonra arabaya bindim bir gün önceden Argıncıkspor’un genç takımı gitmişti Ankara’ya grup maçlarına. Bende onlara gittim akşam da. Bu şekilde 3 takımı da grup maçlarında, birinci lig maçlarında yönlendirmiş oldum. Bunlara şuradan geldik yorucu olmuyor muydu diye sordunuz. Görüyorsunuz bu kadar yoğun bir çalışma içerisindeydik.

 

Futbol, antrenörlük ve okul da vardı o dönemde?

 

Tabi bu arada da Fevzi Çakmak Lisesi’nde öğretmenlik yapıyordum. Kendime hiç zaman ayıramıyordum. Hatta bununla ilgili şöyle enteresan bir anım var. O zamanlar Esenyurt Mahallesinde oturuyorduk. Sabah evden çıkıyorum gece geç geliyorum. Ben evleneceğim zaman komşular “Ya bunların böyle bir çocukları var mıydı?”demişler. Yani beni hiç tanımıyorlar, hiç görmemişler. Yine ben askere gittiğimde bu çalışmalar nedeniyle öylesine yorgundum ki, normal diz çökme, oturma hareketini yapamıyordum. Arkada oturan asker arkadaşlar aralarında konuşuyorlar, fısıldadıklarını duydum. “Bak şu antrenörmüş birde. Daha diz çöküp oturamıyor” dediler. Yani böylesine yoğun çalışıyordum. Ama çalışmalarımın karşılığını da çok gördüm. Ben askerdeyken askerliğimin bitmesine 1 ay kala Kayserispor yöneticileri geldiler. Ankara’da yapıyordum askerliğimi. Dediler ki 5 yıllık anlaşma yapalım seninle. Profesyonel takımda hem de altyapıda çalışıyordum. Profesyonel takımda da yardımcılık yapıyordum askere gittiğimde. Ben de dedim ki 5 yıl çok olur. 3 yıl olarak bir çalışalım. Çünkü benim öğretmenliğim de söz konusuydu. Eğer başarılı olamazsam öğretmenliğe geri dönerim diye 3 yıllık bir anlaşma yaptık. 1980’de askerliğimi bitirdim geldim. O zaman Tekin Yolaç’la beraber Kayserispor’da göreve başladım. Yardımcı antrenör olarak. Ondan sonra Tekin Yolaç ayrıldı ben devam ettim. Bu şekilde çeşitli zamanlarda 4 yıl Kayserispor’un profesyonel takımını çalıştırdım.

  O zamanlar yaşınız çok gençti…

Ben Kayserispor’u çalıştırdığımda 31 yaşındaydım. Takımda 33, 34, 35 yaşlarında futbolcular vardı. Yani benden çok daha büyükler. Ama tabi o konuda yönetim bana güvendi. Yönetim de haliyle beni çok iyi tanıyor. O dönemler yönetimde Osman Erköse, Veyis Molu, Mustafa Elmaağaçlı vardı. O dönemde gerçekten çok saygın büyük yöneticiler vardı.

  Dil, Tarih, Coğrafya okudunuz. Neden spora yönelmediniz de üniversitede farklı bir bölüm okudunuz?

O zaman şimdiki gibi spor akademileri yoktu. Beden Eğitimi bölümü olarak da o zamanki müracaat şekilleri şimdiki gibi değildi. O nedenle Edebiyat Fakültesine gittim. Aslında şöyle söyleyeyim. Ben edebiyatı çok seviyorum. Benim fakülteye başladığımda hikâye dalında birinciliklerim vardı. Dergilerde şiirlerim yayınlanıyordu. Şimdi pek fırsat bulamadığımdan yazamıyorum. Fakülte Edebiyat Fakültesi olduğu için her sene yarışmalar olurdu. Hikaye dalında birinci olurdum. Yani edebiyata da ilgim çoktu. Futbolla ikisine bir arada çalışıyordum. Zaten öğretmenliğe başladıktan sonra da ikisini bir arada yürüttüm. Hatta askerliği bitirene kadar. Sonra askerliği bitirip Kayserispor’u çalıştırmaya başladım.  1980 1984 arasında Kayserispor’u çalıştırdım. 1985-86’da Kırşehirspor’u çalıştırdım. 1987’de Aksarayspor’u çalıştırdım. Bu arada 1982’de de Elazığspor’u kısa bir dönem çalıştırmıştım.

 

Tekrar Kayseri’ye döndünüz…

 

 1987’den sonra tekrar Kayseri’ye döndüm. Altyapıda büyük çalışmalar yapmıştık. Ben profesyonel takım çalıştırırken Altyapıyla da sürekli ilgileniyordum.  Hem daha önce hem o zamanlarda. Bu 12 yıllık süre zarfında 46 futbolcu profesyonel oldu altyapıdan. 46 sporcu isimleriyle hafızamda. Birçoğuyla hala görüşüyorum. Bu şekilde çok verimli bir altyapı çalışmamız vardı. Bu çok çok önemli. Hatta Kayserispor’u çalıştırırken birçok Kayserili oynattım. İlk başlarda Kayserispor’u çalıştırırken hiç unutmuyorum Adana Demirspor o zamanlar birinci ligde. Onlarla kupa maçı oynuyoruz. O dönem Cokun Özarı çalıştırıyor. Çok deneyimli milli takımların antrenörü. Ben ilk defa Kayserili 7 kişi oynattım. İlk 11’in 7’si Kayseriliydi. Altyapıdan gelme çocuklar. Hatta o zaman yöneticilerden de tepki gördüm. Kötü netice alırız diye biraz endişelendiler. Halbuki biz o Kayserili çocuklarla Adana Demirspor’u burada 1-0 yendik. Adana’da 0-0 kaldık ve tur atladık.

Röportaj: Dilek Bolat – Memduh Borazan
Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
18 Mart Çanakkale Şehitlerini Anma Dart Turnuvası Sona Erdi
18 Mart Çanakkale Şehitlerini Anma Dart Turnuvası Sona Erdi
18 Mart Çanakkale Şehitlerini Anma Dart Turnuvası sona erdi. Turnuva yıldızlar ve gençler kategorisinde yapılan birbirinden heyecanlı maçlara sahne oldu.
Kayseri Gençlerbirliği, Play-Off maçına Elazığ´da çıkacak
Kayseri Gençlerbirliği, Play-Off maçına Elazığ´da çıkacak
Türkiye Kadınlar 3. Futbol Ligi 2018-2019 sezonunda yer aldığı 9. Grubu lider olarak tamamlayan Kayseri Gençlerbirliği, Play-Off ilk maçında Şırnak temsilcisi Nuhspor ile karşılaşacak.
 Kadınlar 3. Lig Play-Off maçları Kayseri´de oynanacak
Kadınlar 3. Lig Play-Off maçları Kayseri´de oynanacak
2018-2019 futbol sezonunda bölgesel olarak planlanan ve 15 grupta oynanan Kadınlar 3. Ligi´nde play-off müsabakaları 24 Mart 2019 tarihinde başlayacak. Play-Off merkezlerinden biri olan Kayseri´de 6 takım mücadele edecek.
 Badminton il birinciliği tamamlandı
Badminton il birinciliği tamamlandı
Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü Badminton İl Temsilciliği tarafından düzenlenen 18 Mart Çanakkale Kupası Badminton Müsabakaları tamamlandı.
Büyükkılıç, maçı Kapalı Kale Grubu ile birlikte izledi
Büyükkılıç, maçı Kapalı Kale Grubu ile birlikte izledi
Kayseri Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Memduh Büyükkılıç ve AK Parti Kayseri Milletvekili Taner Yıldız, İstikbal Mobilya Kayserispor-Medipol Başakşehir maçını Kapalı Kale Grubu ile birlikte izledi.
Lung, kalesinde devleşti
Lung, kalesinde devleşti
İstikbal Mobilya Kayserispor´un başarılı file bekçisi Lung, Medipol Başakşehir karşılaşmasında 5 net gol pozisyonunda rakip takım oyuncularına geçit vermedi.
 Bellona Kayseri kümede kalmayı garantiledi
Bellona Kayseri kümede kalmayı garantiledi
Bellona Kayseri Basketbol takımı ligdeki 7. galibiyetini deplasmanda alarak kümede kalmayı garantiledi
Kayseri Şekersporlu Milli Güreşçi Abdullah Toprak Avrupa Üçüncüsü Oldu
Kayseri Şekersporlu Milli Güreşçi Abdullah Toprak Avrupa Üçüncüsü Oldu
Sırbistan´ın Novi Sat kentinde düzenlenen U23 Avrupa güreş şampiyonasında 63 kg´da Kayseri Şekersporlu Milli Güreşçi Abdullah toprak Avrupa üçüncüsü oldu.
Okullar arası yıldızlar futbol şöleni tamamlandı
Okullar arası yıldızlar futbol şöleni tamamlandı
Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü tarafından düzenlenen 2018-2019 sezonu Okullar Arası Yıldızlar Futbol İl Birinciliği tamamlandı.
Üniversiteler arası Basketbol 1. Lig maçları Erciyes Üniversitesi´nde oynanacak
Üniversiteler arası Basketbol 1. Lig maçları Erciyes Üniversitesi´nde oynanacak
Üniversiteler arası Basketbol 1. Lig müsabakaları 24-28 Nisan tarihleri arasında Erciyes Üniversitesi´nin ev sahipliğinde Kayseri´de yapılacak.
ANTRENÖRLÜK KARİYERİNDE İLK ŞAMPİYONLUĞUNU YAŞADI
ANTRENÖRLÜK KARİYERİNDE İLK ŞAMPİYONLUĞUNU YAŞADI
Sezon başında antrenörlük kariyerine başlayan Gökhan Dursun, ilk heyecanı şampiyonluk başladı. 18.hafta sonunda 42 puanla en yakın rakibine 4 puan farkla şampiyonluk ipini göğüsleyen Çamlıca Sağlıkspor´da antrenör Dursun, kulübün tarihine geçmiş oldu.
 Emre Demir U16 Milli takıma davet edildi
Emre Demir U16 Milli takıma davet edildi
İstikbal Mobilya Kayserispor´un 2004 doğumlu genç yeteneği Emre Demir 05-07 Mart Tarihlerinde Hırvatistan´da oynanacak olan Hırvatistan hazırlık maçı aday kadrosuna çağrıldı.
Doğan Alemdar U-17 Milli takımına davet edildi
Doğan Alemdar U-17 Milli takımına davet edildi
İstikbal Mobilya Kayserispor´un 2002 doğumlu genç file bekçisi Doğan Alemdar U-17 Milli takımına davet edildi
Karaman: “Bir tık daha galibiyeti hak ettik diyebilirim”
Karaman: “Bir tık daha galibiyeti hak ettik diyebilirim”
İstikbal Mobilya Kayserispor Teknik Direktörü Hikmet Karaman, Atiker Konyaspor´u yendikleri maçın ardından, “Bir tık daha galibiyeti hak ettik diyebilirim” dedi.
Telif

Tüm Hakları Saklıdır. 
Bu sitede yayınlanan tüm haber ve materyellerin hakları firmamıza aittir izinsiz kopyalanması yada yayınlanması yasaktır.

GÜNCEL
SİYASET
EĞİTİM
BELEDİYE
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
GÜNCEL
SİYASET
SPOR
BELEDİYE
SAĞLIK
YAŞAM
208198-KAYSERİ HALK SAĞLIĞI MÜDÜRLÜĞÜ19-12-15
208198-KAYSERİ HALK SAĞLIĞI MÜDÜRLÜĞÜ19-12-15
208198-KAYSERİ HALK SAĞLIĞI MÜDÜRLÜĞÜ19-12-15
205999-ORGANİZE SANAYİ BÖLGESİ-18.12.2015
205999-ORGANİZE SANAYİ BÖLGESİ-18.12.2015
205999-ORGANİZE SANAYİ BÖLGESİ-18.12.2015
206919-1. İCRA DAİRESİ -18.12.2015
206919-1. İCRA DAİRESİ -18.12.2015
206919
206185-T.C KAYSERİ 6. ASLİYE HUKUK MAHKEMESİNDEN-18.12.2015
206185-T.C KAYSERİ 6. ASLİYE HUKUK MAHKEMESİNDEN-18.12.2015
206185-T.C KAYSERİ 6. ASLİYE HUKUK MAHKEMESİNDEN-18.12.2015
202154-KAYSERİ VE CİVARI ELEKTRİK T.A.Ş.-11.12.2015
202154-KAYSERİ VE CİVARI ELEKTRİK T.A.Ş.-11.12.2015
202154-KAYSERİ VE CİVARI ELEKTRİK T.A.Ş.-11.12.2015
202193 -ASLİYE HUKUK MAHKEMESİ10.12.2015
202193 -ASLİYE HUKUK MAHKEMESİ10.12.2015
202193 -ASLİYE HUKUK MAHKEMESİ10.12.2015
190380-KAYSERİ BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANLIĞINDAN-07.12.2015
190380-KAYSERİ BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANLIĞINDAN-07.12.2015
190380-KAYSERİ BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANLIĞINDAN-07.12.2015
190380-KAYSERİ BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANLIĞINDAN-04.12.2015
190380-KAYSERİ BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANLIĞINDAN-04.12.2015
190380-KAYSERİ BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANLIĞINDAN-04.12.2015
195530-KAYSO-01.12.2015
195530-KAYSO-01.12.2015
195530-KAYSO-01.12.2015
188892-MELİKGAZİ BELEDİYESİ-27.11.2015
188892-MELİKGAZİ BELEDİYESİ-27.11.2015
188892-MELİKGAZİ BELEDİYESİ-27.11.2015
188892-MELİKGAZİ BELEDİYESİ-23.11.2015
188892-MELİKGAZİ BELEDİYESİ-23.11.2015
188892-MELİKGAZİ BELEDİYESİ-23.11.2015
188892-MELİKGAZİ BELEDİYESİ-23.11.2015
188892-MELİKGAZİ BELEDİYESİ-23.11.2015
188892-MELİKGAZİ BELEDİYESİ-23.11.2015
179180-GELİR İDARESİ BAŞKANLIĞI-15.11.15
179180-GELİR İDARESİ BAŞKANLIĞI-15.11.15
179180-GELİR İDARESİ BAŞKANLIĞI-15.11.15
177142-KAYSERİ 6. ASLİYE HUKUK MAHKEMESİ´NDEN -11,11,2015
177142-KAYSERİ 6. ASLİYE HUKUK MAHKEMESİ´NDEN -11,11,2015
177142-KAYSERİ 6. ASLİYE HUKUK MAHKEMESİ´NDEN -11,11,2015
177219-KAYSERİ 6. ASLİYE HUKUK MAHKEMESİ´NDEN -11,11,2015
177219-KAYSERİ 6. ASLİYE HUKUK MAHKEMESİ´NDEN -11,11,2015
177219-KAYSERİ 6. ASLİYE HUKUK MAHKEMESİ´NDEN -11,11,2015
177234-KAYSERİ 6. ASLİYE HUKUK MAHKEMESİ´NDEN -11,11,2015
177234-KAYSERİ 6. ASLİYE HUKUK MAHKEMESİ´NDEN -11,11,2015
177234-KAYSERİ 6. ASLİYE HUKUK MAHKEMESİ´NDEN -11,11,2015
178375-1. ASLİYE HUKUK MAHKEMESİ-11,11,2015
178375-1. ASLİYE HUKUK MAHKEMESİ-11,11,2015
178375-1. ASLİYE HUKUK MAHKEMESİ-11,11,2015
177792-TÜRKİYE ELEKTRİK İLETİM A.Ş-11.11.2015
177792-TÜRKİYE ELEKTRİK İLETİM A.Ş-11.11.2015
177792-TÜRKİYE ELEKTRİK İLETİM A.Ş-11.11.2015
175741-KAYSERİ ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK İL MÜDÜRLÜĞÜ-09.11.2015
175741-KAYSERİ ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK İL MÜDÜRLÜĞÜ-09.11.2015
175741-KAYSERİ ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK İL MÜDÜRLÜĞÜ-09.11.2015
172759-İL EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ HİZMET BİNALARI ONARIMI-05-11-2015
172759-İL EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ HİZMET BİNALARI ONARIMI-05-11-2015
172759-İL EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ HİZMET BİNALARI ONARIMI-05-11-2015
DOLAR
5.4345
EURO
6.1114
Kayserİ için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:05 07:47 12:51 15:18 17:36 19:06
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Verilen emaneti yerine getirmek, en üstün doğruluktur.

HZ.EBUBEKİR (R.A)
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
İLETİŞİM
TEL: (0352) 221 21 61 - 222 54 06
FAKS: (0352) 221 26 56
Sahabiye Mahallesi Yıldırım Cad. Ulak Sk. Erdoğan Apt. Kat: 2 No: 4
www.buyukkayseri.com   e-mail: buyukkayseri@gmail.com
Son Yorumlananlar