3 BİN 500 TL DESTEK İÇİN 4 GÜN!

15.08.2014 11:34:17

Devletin bu sene ilk defa vereceği özel okul desteğine başvuru için son 4 gün kaldı. İşte başvuru koşulları ve şartları...

Milli Eğitim Bakanlığı, 2014 - 2015 eğitim öğretim yılında, özel okulda okuyacak 250 bin öğrenciye 2 bin 500 TL ile 3 bin 500 TL arasında destek verecek. Bu yardımdan yararlanacak öğrencilerin ise 8 - 18 Ağustos tarihleri arasında başvuru yapmaları gerekiyor.
Bu destekten özel okullarda okuyan öğrencilerden, devlet okullarında okuyan öğrencilere kadar hepsi faydalanabilecek. Ancak özel okuldaki öğrencilerin başvuruda bulunabilmesi için kayıtlarını önce devlet lisesine yaptırmaları gerekiyor. Devlet desteğinden faydalanmak isteyenlerin ise başvuruda bulunması için önlerinde sadece 4 gün kaldı.
Hangi okulda okuyan nereye başvuracak
1- Şu anda devlet okulunda kaydı bulunup, ara sınıflarda okuyan öğrencilerin hepsi, kendi okullarında ‘e-okul’ sistemi üzerinden devlet desteğinden faydalanarak, özel okula gitme hakkı kazanmak için başvuruda bulanabilir.
 2- Devlet okullarında, 1. sınıfa, 5. sınıfa ve 9. sınıfa başlayacak öğrenciler ise, sistem gereği otomatik olarak ikametlerine en yakın okula kayıtları yapılmış oluyor. Dolayısıyla bu okullara giderek, başvuruları buradan yapabilecekler.
 3-  Özel okulların 4. sınıf ya da 8. sınıflarından mezun olan çocuklar da sistem gereği ikametlerine en yakın devlet okullarına kayıtları yapılıyor. Başvurularını buradan yapabilecekler.
 4- Özel okulların ara sınıflarında okuyan öğrenciler bu destekten faydalanamayacak.
 İşte özel okul desteğinin şartları ve takvimi
 - 8-18 Ağustos tarihleri arasında öğrenciler, e-okul ya da kayıtlarının bulunan devlet okullarından ‘destek almak’ için başvuruda bulunup evraklarını teslim edecekler.
 - Devlet desteğinden faydalanan öğrencileri kabul edecek özel okulların da bu süreç içinde Milli Eğitim Bakanlığı’na başvuruda bulunması gerekiyor. Başvuran okullar sisteme dahil edilecek.
 - 19-21 Ağustos tarihleri içinde, İlçe Milli Eğitim Müdürlükleri, kendi ilçe sınırları içinde destekten faydalanmak için başvuruda bulunan öğrenci ve okulları değerlendirecek. Bunları tespit edip bakanlığa bildirecek.
 - 28 Ağustos tarihinde MEB, destek almaya hak kazanan öğrenciler ile kendisine başvuran özel okulları ilan edecek.
 - Bu süreçte destek almaya hak kazanan öğrenciler, sadece kendi ilçeleri sınırlarındaki okullarla bağlantıya geçerek bunların şartlarını öğrenecek. Bu süreç içinde okullardan bilgi toplayacak. 
 - 4 Eylül tarihinde, özel okulların kontenjanı açıklanacak. Bir başka ifadeyle hangi özel okulun kaç tane ‘devlet desteği alacak öğrenciyi’ kayıt edebileceği belirlenecek.
 - 5-9 Eylül tarihleri arasında öğrenciler, özel okullar arasında tercih sıralaması yapacak, 15 tercih hakkı bulunan öğrenciler, bu sıralamayı ise MEB’e gönderecek.
 - 10 Eylül tarihinde hangi öğrencinin hangi özel okula, devlet desteği alarak kayıt yaptırma hakkına sahip olduğu açıklanacak. Yerleştirmelerde öğrencinin ikametinin bulunduğu okula yerleştirilmesine öncelik tanınacak.
 - 10-18 Eylül tarihleri arasında kayıt yapılacak.
 - 19 Eylül tarihinde, hangi okulda kaç kontenjan boş kaldığı belirlenecek, yedek listesi oluşturulacak.
 - 21-30 Eylül tarihleri arasında yedek öğrenciler için kayıt yapılacak.
 Velilerin gelir belgesine öğrencinin notuna bakılacak
 - 2014-2015 eğitim öğretim, 50 bin okul öncesi öğrenci 2 bin 500 TL, 50 bin ilkokul öğrencisi 3 bin TL, 75 bin ortaokul öğrencisi 3 bin 500 TL, 75 bin ortaöğretim öğrencisi 3 bin 500 TL, temel lise öğrencileri ise 3 bin TL destek alacak.
 - Azınlık okulunda okuyan öğrenciler kayıtlı oldukları okul müdürlüklerinde başvurularını yapacak.
 - Eğitim, öğretim desteği almaya hak kazanan öğrenciler, okulları bitene kadar bu destekten faydalanabilecek. Ancak uzun süreli tedavi görenler hariç sınıf tekrarı yapan öğrenci bu desteği kaybedecek.
 - Veliler, okulların ilan etmiş oldukları yıllık eğitim ücretinin devlet desteğinin dışında kalan bedelini okula ayrıca ödeyecekler. Bu nedenle veliler, kayıt yaptıracakları okulların ücretleri ve diğer şartları hakkında bilgi edinip, tercihlerini belirleyecek.
 - Eğitim ve öğretim desteği almaya hak kazanan öğrencilerin velileri, kayıt sırasında varsa uluslararası federasyonlarca yapılmış olan olimpiyatlara katıldığına ilişkin belge ve derecelerin onaylı örneğini, Öğrencinin birlikte yaşadığı aile bireylerine ait 2014 yılı Haziran ayı toplam gelir durumunu gösteren belgeyi, ailede öğrenim gören diğer çocukların belgelerini, harp veya vazife malulü sayılanların belgelerini, kayıt esnasında özel okula teslim edecek.
 - Okul öncesinde eğitim gören öğrencilerin, 16 Mart 2009 ile 15 Eylül 2010 tarihleri arasında doğmuş olması, ilkokul birinci sınıflarda 15 Eylül 2014 tarihi itibariyle, ortaokula ve imam hatip ortaokulu 5.sınıflarına kayıt yaptıracak öğrencilerin 15 Eylül 2014 tarihi itibariyle kayıt yaptırma şartına sahip olması gerekiyor. Ortaöğretim kurumlarının 9. ve hazırlık sınıflarına kayıt yaptıracak öğrencilerin ise ortaokulu veya imam-hatip ortaokulunu bitirmiş ve 15 Eylül 2014 tarihi itibariyle 18 yaşını bitirmemiş olması gerekiyor.
 -MEB öğrencileri seçerken, öğrencinin başarı durumu, ailesinin aylık geliri, ailede öğrenim gören kardeş sayısı, anne babanın durumu, öğrencinin aldığı disiplin cezaları gibi faktörleri inceleyecek. Eğitim ve Öğretim Desteği verilebilecek okulların tespitinde ise; okulun bulunduğu ilin teşvik bölgesi, okulun öğrenci puan ortalaması, ücretsiz öğrenim gören harp veya vazife malulü kişilerin çocuklarının sayısı, derslik başına düşen öğrenci sayıları, özel okul sayısı, öğretmen başına düşen öğrenci sayısı, okuldaki öğretmen sayısı, bina kontenjanı gibi faktörleri inceleyecek. (Haber Merkezi)